CHP yargı reformu için paketini hazırladı!

AKP’nin TBMM’ye sunduğu Yargı Reform Paketi’ne karşılık, CHP de kendi reform paketini hazırladı.

CHP yargı reformu için paketini hazırladı!
Loading...

CHP Milletvekili ve Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu koordinasyonunda hazırlanan yargı paketinde, Anayasa’nın 14 maddesinin değiştirilmesi ile toplam 10 kanunda 193 maddede değişiklik yapılması önerisi yer alıyor.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, CHP'nin önümüzdeki hafta başında kamuoyuna açıklayacağı yargı reform paketinde yer alan unsurlar şöyle;

 

– 1982 Anayasası'nın adil yargılanma hakkını kısıtlayan maddelerinin değiştirilmesi. Pakette, toplam 14 Anayasa maddesinde değişiklik yapılması öngörülüyor.

Bunların içinde en çok öne çıkanlarını ise Hakimler ve Savcılar kurulu'nun yapısına ilişkin değişiklikler oluşturuyor. CHP teklifinde Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun “Adalet Yüksek Kurulu” olarak oluşturulması yer alıyor.

– Anayasa değişiklikleri çerçevesinde HSK kanununun adının da bu çerçevede Anayasa değişikliklerine uygun olarak Adalet Yüksek Kurulu Kanunu olarak değiştirilmesi ve bu kanundaki 20 maddenin değiştirilmesi yer alıyor.

– Ceza muhakemeleri Kanunu'nda adil yargılamayı sağlamak ve ifade özgürlüğünü güvence altına almak üzere 69 maddede değişiklik öneride yer alıyor. Pakette ayrıca yine ifade özgürlüğünün güvence altına alınması için TCK ve Terörle Mücadele kanununda da toplam 13 maddede değişiklik önerisi yer alıyor.

Loading...